To ważny moment i symbol tego, że chcemy iść w kierunku rozwijania najbardziej nowoczesnych technologii, a odchodzić od tych, które mają małą wartość dodaną i przez to mniejsze korzyści dla tych, którzy pracują w tym przemyśle.
Jak wyjaśnił wicepremier: - ESA pracuje na zasadzie wspólnotowej. Duża część składki, ponad 80 proc., wraca do kraju członkowskiego na granty i projekty związane z techniką kosmiczną. To pewnego rodzaju transfer budżetów krajowych do sektora kosmicznego. (...) Realizowane dzięki tym środkom projekty spinają się w europejskie przedsięwzięcia, które pozwalają dużo lepiej wykorzystać tę technikę dla potrzeb Europy.
Rząd zgodził się na przystąpienie do konwencji ESA w czerwcu br. zaś w miesiącu kolejnym zgodę wyraziły członkowskie kraje agencji ESA.
Dla Polski to ważny moment i jest się z czego cieszyć. Wśród zadowolonych faktem przystąpienia do ESA jest m.in. dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk Marek Banaszkiewicz. Jak powiedział: - Do tej pory też współpracowaliśmy z ESA, ale byliśmy raczej partnerem drugiej kategorii. Jako pełny członek agencji mamy pełny dostęp do projektów, możemy zgłaszać własne eksperymenty, tworzyć konsorcja i mamy prawo do tego, by pieniądze, które są tam wpłacane, wykorzystywać na te projekty. (...) Już jesteśmy zaproszeni do 10 projektów związanych z dużymi misjami ESA, jak misja do satelitów Jowisza. Jesteśmy w misjach astrofizycznych i myślimy o misjach na Księżyc.
Dla istniejącej od 1975 roku Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, Polska będzie dwudziestym członkiem. Obecnie należą do niej kraje takie jak: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Z okazji przyszłej przynależności Polski do ESA ogłoszony został konkurs dla gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponad gimnazjalnych. Więcej na temat jego charakteru oraz warunków uczestnictwa znajdziecie państwo klikając w następujący link: KONKURS
Źródło: PAP
- Zgłoś: Nadużycie
- Numer artukułu: 1049
- Utorzony: 12-09-2012, 15:07:25, CEST przez: gosia
- Ostatnia modyfikacja: 12-09-2012, 15:09:37, CEST przez: gosia
- Odsłon: 1353 ( z czego 1 - w ostatnich 24h)